تاثیر نقاشی بر کاهش پرخاشگری کودکان


تاثیر نقاشی بر کاهش پرخاشگری کودکان

متاسفانه یکی از مشکلاتی که امروزه بیشتر در میان کودکان دیده می شود، رفتارهای بسیار هیجانی و پرخاشگرانه است. این رفتارها به دلایل مختلف در کودکان بروز می کند. در این مقاله قصد نداریم به بررسی علل این مشکلات روانی بپردازیم بلکه می خواهیم در مورد تاثیر نقاشی بر درمان پرخاشگری کودکان صحبت کنیم. متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند که نقاشی به عنوان یکی از روش های هنر درمانی، تاثیر معجزه آسایی در درمان پرخاشگری دارد.

کنترل پرخاشگری کودک با نقاشی کشیدن

بدترین رفتار در برابر پرخاشگری کودکان، مقابله به مثل است. اینکه شما به عنوان والدین و یا اطرافیان، این تصور را داشته باشید که رفتاری مشابه با رفتار کود، می تواند او را آرام کند، سخت در اشتباه هستید.

کودک به دلیل پرخاشگری، به اندازه کافی مستاصل شده و دنبال راه چاره است و شما اگر همانند او شوید، قطعا شرایط را بدتر خواهید کرد. در ابتدا با یک مشاور و روانشناس مشورت نموده و درمان را شروع کنید. ما به عنوان یک راه حل کمکی که قطعا مورد تایید متخصصین خواهد بود، هنر درمان را پیشنهاد می کنیم که نقاشی ساده ترین و متداول ترین راه است. برای این منظور چند نکته را در نظر بگیرید:

1-   در ابتدای کار، موضوع نقاشی را آزاد بگذارید.

نقاشی راهی است برای به تصویر کشیدن احساسات. اجازه دهید کودک هر آنچه در ذهن و وجود خود دارد که منجر به عصابنیت او می شود، در قالب یک تصویر نقاشی کند. البته این روش درمان برای بزرگسالانی نیز که به پرخاشگری مبتلا شده اند نیز بسیار موثر است.

جالب است بدانید که پزشک متخصص به تصویرهای نقاشی شده دقت کرده و شدت بیماری را در کودک و یا فرد بیمار تشخیص می دهد. این روند اگر در کنار سایر روش های درمانی ادامه پیدا کند، به خوبی می توان متوجه میزان بهبودی شد.

2-   تمامی لوازم نقاشی را در اختیار کودک قرار دهید.

تمامی وسایلی که برای انواع نقاشی مورد نیاز است را در اختیار کودک خود قرار دهید. توجه داشته باشید در حین نقاشی کودک را آزاد بگذارید و به هیچ عنوان به خاطر کثیف شدن اتاقش با او برخورد تند نداشته باشید. هنر درمانی بهترین برای بیماری های روانی است. این قبیل از بیماری ها با ابراز احساسات، بهتر و سریع تر درمان می شوند  که نقاشی و سایر روش های هنر درمانی در این زمینه بسیار تاثیرگذار هستند.

3-   کودک خود را به نقاشی گروهی تشویق کنید.

زمانی که شرایط بیماری و پرخاشگری در کودک کمی بهبود یافت، اکنون او را از نقاشی انفرادی جدا کرده و به جمعی از دوستان خود ببرید. البته به هیچ عنوان در این زمینه سرخود عمل نکرده و با متخصص مربوطه مشورت کنید. در صورت که در موعد مناسب عمل نکنید، اجتماع ممکن است شرایط را بدتر کرده و تمام زحمات درمانی را هدر بدهد.

تاثیر نقاشی بر کاهش پرخاشگری کودکان


دیدگاه ها


دو × سه =