با چند سبک نقاشی آشنا شویم (قسمت اول)


در صورتی که علاقمند به نقاشی هستید، در ابتدا باید به این فکر کنید که قرار است در چه سبک نقاشی فعالیت داشته باشید. یک نقاش حرفه ای سبک مشخصی را در پیش گرفته و تمام تلاش خود را می کند تا در این سبک به موفقیت برسد. با توجه به تنوع سبک نقاشی، شما نمی توانید تمامی آن ها را تجربه کنید. البته لازم است ابتدا با تمامی انواع سبک نقاشی آشنا شده و سپس براساس مهارت و علاقمندی خود، فعالیت هنری خود را در سبک های مورد نظر خود آغاز کنید.

معرفی برخی از  انواع سبک نقاشی

1-   سبک رئالیسم و یا واقع گرایی

سبک رئالیسم، بر مبنای واقعیت پیش می رود. به این معنا که در نقاشی شما باید موضوع مورد نظر خود را همانگونه که هست طراحی کنید. در این سبک به هیچ عنوان تخیلات وارد نمی شود. لازم است کوچکترین قسمت ها نیز در نقاشی لحاظ شود. گوستاو کوربه معروف ترین نقاش است که در این سبک فعالیت می کند.

سبک رئالیسم و یا واقع گرایی
سبک رئالیسم و یا واقع گرایی

2-   سبک برداشت گرایی یا امپرسیونیسم

این سبک از نقاشی نیز توسط گروهی از هنرمندان فرانسوی در نیمه دوم قرن نوزدهم ابداع شد. در این روش، هنرمند برداشت خود را از موضوع نقاشی، طراحی می کند. جالب است بدانید که مهمترین ویژگی بارز سبک برداشت گرایی، عدم رعایت اصول دقیق، سایه روشن کاری و ترکیب بندی متعادل در طراحی است. برای این منظور، نقاش قلمو را آغشته به رنگ نموده و با ضربات کوتاه و شکسته به بوم می زند.

3-   سبک نودریافتگری یا نئوامپرسیونیسم

این سبک از یک سو در ادامه سبک امپرسیونیسم بوده و از سویی دیگر واکنشی نسبت به این سبک نیز خواهد بود. مهمترین اصل در سبک نودریافتگری، جداساززی گری است که در این سبک از روش نقطه چینی استفاده می شود. در زمان طراحی، نقطه های مجزا با رنگ های مختلف نقاشی می شود اما نکته مهم، هم اندازه بودن نقطه ها است تا یکنواختی از دست نرفته و شفافیت تصویر، حفظ شود.

نئوامپرسیونیسم
نئوامپرسیونیسم

4-   سبک هیجان نمایی یا اکسپرسیونیسم

این سبک در ابتدا از کشور آلمان شروع شد با این هدف که افراد بتوانند هیجاناتی خود شامل ترس، دلهره، عشق و.. را به تصویر بکشند. بنابراین نقطه بارز این سبک نقاشی، استفاده از رنگ های تند، اشکال کج و ضربات مکرر قلمو به بوم است.

اکسپرسیونیسم
اکسپرسیونیسم

دیدگاه ها


2 × سه =