با تاریخچه رنگ در هنر نقاشی بیشتر آشنا شویم


با تاریخچه رنگ در هنر نقاشی بیشتر آشنا شویم

رنگ به نقاشی شما حس می دهد. به عبارت دیگر زمانی که بیننده به نقاشی شما نگاه می کند، یکی از مهمترین عواملی که بر روی درک او از طرح مربوطه تاثیر می گذارد، ترکیب رنگ در نقاشی است. لذا شما باید متناسب با سبک نقاشی و طرحی که اجرا کرده اید، رنگ های مناسبی را در نقاشی خود انتخاب کنید. اما حتما برای شما نیز جالب خواهد بود که کاربرد رنگ در نقاشی چه روندی را در طول تاریخ داشته است. در این مقاله در این باب صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه رنگ در هنر نقاشی

طبق مطالعات انجام شده، اولین کاربرد رنگ در نقاشی به 12000 سال پیش در دوران غارنشینی انسان ها باز می گردد. در منطقه ای از هندوستان، بر روی دیوار غارها رنگ های قرمز دیده می شد که از اکسید آهن به نام هماتیت به دست آمده بود.

در دوران باستان، از مس رنگ سبز و از لاجورد، آبی اولترامارین به دست آمد. اما مس گران بود و به همین دلیل مصریان برای ایجاد رنگ سبز، ارزویت را جایگزین مس کردند.

در حدود سال 700 میلادی، رنگدانه قرمز به نام ورمیلیون ساخته شد که شبیه به خون بود و به همین دلیل در دوران باستان این رنگ را رنگ زندی نامیدند که با توجه به اهمیت آن در چین، به عنوان قرمز چینی نیز شناخته شده است.

در قرون وسطی، رنگ زنگاری از ترکیب مس با اکسیژن به دست آمد که تا اواسط قرن نوزدهم، این رنگ بسیار اهمیت داشت. پس از اآن دوره رنسانس ظهور کرد که به گفته هنرمندان، این دوره باعث احیای نقاشی شد. در دوره رنسانس نه تنها ترکیب رنگ ها رواج پیدا کرد، بلکه تنوع در طرح هایی که هنرمندان نقاشی می کردند، بیشتر شد. سه رنگ مهم که در دوره رنسانس ظهور کرد، زرد ناپلی، آبی مینایی و قرمز کارمین بود.

در عصر مدرن که مربوط به قرن 18 می شود، دو رنگ دیگر شامل آبی پروس مشتق شده از آهن و سبز کبالت بود. مزیت آبی پروس نسبت به آبی لاجوردی این بود که در اثر نور، دچار رنگ پریدگی نمی شد. نهایتا در قرن نوزدهم با پیشرفت علم و صنعت، امروزه تنوع بسیاری زیادی را در رنگ ها شاهد بودیم و جایگاه رنگ در نقاشی بیشتر به چشم می آید.


دیدگاه ها


5 × یک =